Wzrok to jeden ze zmysłów, bez którego w życiu ciężko byłoby nam się obyć. Niestety, nie zawsze jest tak sprawny, jak byśmy chcieli. Choć dla większości osób taka sytuacja wiąże się z koniecznością noszenia okularów, w dzisiejszych czasach istnieje idealna ich alternatywa – soczewki kontaktowe. Jakie są wszystkie ich rodzaje i czy koniecznie muszą służyć wyłącznie do wspomnianej poprawy widzenia w przypadku wady wzroku? Te i wiele innych zagadnień poruszymy w naszym dzisiejszym artykule.

Rodzaje soczewek – czas noszenia

Jednym z podstawowych kryteriów jeżeli chodzi o rodzaje soczewek kontaktowych jest czas, przez który możemy je nosić. Tutaj najpopularniejsze okazują się jednodniowe soczewki kontaktowe, zwane również „jednorazówkami”. Jak sama nazwa może sugerować, zakładamy je rano, a przy wieczornym ich zdejmowaniu po prostu je wyrzucamy. Choć może się to wydawać kosztowne – i takie rzeczywiście jest – jest także najbardziej higieniczne, a co za tym idzie pozwala dbać o swój wzrok w jeszcze lepszy sposób. Soczewki te są też bardzo proste w użytkowaniu – nie tylko zapewniają świetne widzenie, ale także nie wymagają większej pielęgnacji. W końcu wyrzucamy je od razu po użyciu.

Soczewki kontaktowe mogą być również wielokrotnego użytku i tutaj wszystko zależy od producenta – niektóre mogą być zmieniane co 14 dni (oczywiście przy codziennym ich wyjmowaniu na noc), a inne nawet co miesiąc. To ostatnie rozwiązanie wciąż zyskuje na popularności, gdyż łączy w sobie wygodę, dobry stosunek higieny do ceny oraz efektywność działania.

Choć jeżeli chodzi o rodzaje soczewek kontaktowych mamy również do czynienia z soczewkami wymienianymi raz do roku (noszonymi wyłącznie w dzień) – powoli się jednak od nich odchodzi, głównie ze względów higienicznych oraz po prostu lepszych, bardziej skutecznych w poprawianiu widzenia alternatyw.
Jeśli jesteś osobą dopiero rozpoczynającą swoją przygodę z soczewkami, przeczytaj artykuł na http://www.klimkiewicz.net.pl/soczewki-kontaktowe-dla-poczatkujacych.

Rodzaje soczewek – częstotliwość zdejmowania i zakładania

Choć większość producentów soczewek poleca zdejmowanie ich na noc, niezależnie od tego, czy przyczyną ich noszenia jest wada wzroku czy cokolwiek innego, nie w każdym przypadku jest to konieczne. Patrząc na częstotliwość zdejmowania można wyróżnić soczewki kontaktowe:

  • dzienne – najpopularniejsze i opisane powyżej – noszone wyłącznie za dnia, przez maksymalnie 15 godzin i zdejmowane na sen;
  • ciągłe – stale zyskujące na popularności, bo możliwe do noszenia nawet przez kilkadziesiąt dni z rzędu, bez żadnej przerwy; dla osób, dla których liczy się widzenie o każdej porze dnia i nocy;
  • zróżnicowane – zwane również elastycznymi; nosimy je przez kilka dni bez przerwy, ale możemy je w międzyczasie zdejmować – na przykład jeśli chcemy nieco od nich odpocząć (taka konieczność nie powinna występować, ale jeśli się zdarzy, możemy skorzystać z tej możliwości).

Rodzaje soczewek – zastosowanie

brązowe oczy
Źródło: Pixabay.com

Choć oczywistym jest, że soczewki kontaktowe nosimy chcąc dbać o wzrok, istnieje nie jedno, a kilka różnych ich zastosowań. Najpopularniejszym jest to korekcyjne, pozwalające poradzić sobie z czymś takim, jak wada wzroku – niezależnie od tego, czy jesteśmy krótko- czy dalekowidzami, właściwe wybrane soczewki sprawdzą się w naszym przypadku. To jednak nie wszystko – toryczne soczewki pozwolą nam walczyć z astygmatyzmem, natomiast działanie multifocalnych docenią zwłaszcza starsi ludzie, zmagający się z tak zwaną starczowzrocznością.

Soczewki kontaktowe mogą być również nośnikiem wszelkiego rodzaju leków – osoby, które nie chcą nosić opatrunku (na przykład przy schorzeniach rogówki) mogą skorzystać właśnie z nich. Nie należy zapominać również o kosmetycznym zastosowaniu – dzięki odpowiednio dobranym soczewkom zmianie może ulec nawet kolor tęczówki oka!

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy nasza wada wzroku wymaga noszenia okularów, a my nie bardzo je lubimy, czy też po prostu chcemy zadbać o kosmetykę i wygląd naszych oczu, soczewki kontaktowe są bardzo ciekawym i użytecznym wynalazkiem w świecie okulistyki. Dla wielu są czymś zbawiennym, pozwalającym żyć komfortowo bez potrzeby korzystania z okularów celem widzenia wszystkiego w doskonały i wyraźny sposób.

Jeden komentarz

  1. Tak się cieszę, że wybrałam soczewki i pozbyłam się niewygodnych i nietrwałych okularów, które no stop spadały mi z nosa. Oczywiście wszystko ma swoje plusy i minusy, ale tutaj zdecydowanie większość plusów 🙂

    Jadzia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.