Mleko matki to najlepszy pokarm, jaki można dostarczyć noworodkom, niemowlętom oraz starszym dzieciom. Zawiera niezwykle cenne składniki odżywcze, a ich zawartość jest ściśle przystosowana do wieku małego człowieka. Zgodnie z radami poradni laktacyjnej w Warszawie, kobiece mleko powinno stanowić wyłączny pokarm dziecka w trakcie pierwszych sześciu miesięcy jego życia, a wraz ze stałą żywnością – należy podawać je do ukończenia 2 roku życia.

Mleko matki – bogactwo najlepszych składników odżywczych

Mleko matki to pokarm, który kompleksowo zaspokaja wszystkie potrzeby dziecka już od 1 dnia życia. Obfituje w szeroką gamę składników, odpowiedzialnych za zdrowie i wzrost noworodka i niemowlęcia:

  • Znajdują się w nim setki różnego rodzaju białek, niezbędnych do wzrostu i prawidłowego rozwoju niemowlęcia.
  • Jest bogate w białe krwinki oraz przeciwciała, stymulujące odporność organizmu oraz zwalczające infekcje.
  • W składzie mleka matki wyróżniamy różnorodne witaminy i minerały, niezbędne dla rozwoju i funkcjonowania całego ciała.
  • Zawiera ono ponad 200 rodzajów cukrów, stanowiących pożywkę dla dobrych bakterii w jelitach dziecka.
  • Dostarcza kilkudziesięciu enzymów, odpowiedzialnych za reakcje chemiczne i przyswajanie składników odżywczych.
  • Obfituje w hormony, gwarantujące prawidłowe funkcjonowanie tkanek, apetyt oraz cykle snu dziecka.
  • Zapewnia również odpowiedni poziom kwasów tłuszczowych, niezbędnych dla rozwoju układu nerwowego.

Pierwsze mleko – siara

Siara to pierwsze mleko, które jest wydzielane bezpośrednio po porodzie, przez okres kilkunastu godzin. W tym czasie skład mleka matki zawiera bardzo wysoki poziom przeciwciał i białych krwinek, które chronią noworodka przed infekcjami. Ponadto składniki siary stymulują i uszczelniają układ pokarmowy dziecka. Jak podkreślają doradcy laktacyjni, w siarze znajdują się również duże ilości witamin i minerałów oraz białek. Choć jest ona wytwarzana w niewielkiej ilości, jej bogaty skład i wysoka strawność sprawiają, że idealnie zaspokaja pierwsze potrzeby dziecka.

Mleko przejściowe w kolejnych tygodniach karmienia

Karmienie dziecka piersią
Źródło: Pixabay.com

Od 2-4 do 15 dnia po porodzie wytwarzane jest mleko przejściowe. To pokarm pośredni pomiędzy siarą a mlekiem właściwym. Charakteryzuje się wyższą zawartością tłuszczu, laktozy i kalorii, pozwalając dziecku przybrać na wadze i prawidłowo się rozwijać. W składzie mleka matki w tym okresie wyróżniamy również przeciwciała, żywe komórki i bakterie, które wpływają na zdrowie dziecka. Mleko przejściowe jest produkowane w ilości od 300 do 800 ml na dobę. W przypadku, gdy nasze dziecko się nie najada, warto skorzystać z usług poradni laktacyjnej w Warszawie http://www.szkola-magiera.pl/konsultacje-laktacyjne. Zatrudniony w niej doradca laktacyjny podpowie, jak zoptymalizować produkcję mleka i zadbać o prawidłowe karmienie niemowlęcia.

Mleko właściwe od 3-4 tygodnia po porodzie

Około miesiąca po porodzie piersi kobiece zaczynają wytwarzać mleko właściwe. W tym momencie jest ono bogate w cukry, białka, witaminy i minerały, których proporcje utrzymują się na względnie stałym poziomie. Dodatkowo takie mleko matki dostarcza dziecku żywych komórek, hormonów oraz czynników wzrostu, wspierających optymalny rozwój niemowlęcia. Doradcy laktacyjni wskazują na niezwykle istotną funkcję ochronną kobiecego pokarmu. Gdy dziecko zaczyna przemieszczać się i wkładać do buzi różne przedmioty, w składzie mleka matki wzrasta ilość enzymów zwalczających bakterie, które chronią niemowlę przed chorobami.

Mleko matki po pierwszym półroczu karmienia

W poradni laktacyjnej w Warszawie można spotkać kobiety, które decydują się na dalsze karmienie piersią po ukończeniu przez dziecko pierwszych 6 miesięcy życia. Od 7 miesiąca po porodzie mleko kobiece nadal może stanowić główny pokarm niemowlęcia, uzupełniany o stopniowo wprowadzane pożywienie stałe. W tym czasie w składzie mleka matki wciąż znajdują się duże ilości laktozy i tłuszczów, przy nieco mniejszym udziale białek. Dzięki temu w dalszym ciągu dostarcza ono około 90% przyjmowanych przez niemowlę kalorii. Zdaniem doradców laktacyjnych mleko kobiece powinno być obecne w diecie dziecka przynajmniej do ukończenia przez nie drugiego roku życia. Chociaż wraz z upływem czasu produkcja mleka matki nieco spada, z pomocą specjalistów z poradni laktacyjnej możliwe jest karmienie naturalne przez dłuższy czas, zgodny z potrzebami matki i dziecka.

Jeden komentarz

  1. Współczuje mamom, które nie mają możliwości karmienia dziecka własną piersią. Taki kontakt z dzieckiem jest tylko na tym początkowym etapie – to coś wspaniałego! <3

    Lenka_Olech

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.