Bardzo popularne staje się zakładanie punktów przedszkolnych, czy tzw. domowych przedszkoli. Oczywiście, by móc organizować zajęcia edukacyjne dla małych dzieci, trzeba spełniać warunki lokalowe, a dużą wagę sanepid przywiązuje do dostosowania łazienki i toalety do potrzeb dzieci. Przede wszystkim wszystko powinno być zorganizowane w taki sposób, by dzieci mogły uczyć się samodzielności. Już teraz zdradzimy, że ważny jest dobór odpowiednich akcesoriów łazienkowych, takich jak dozowniki łokciowe do mydła. Co jest jeszcze istotne?

Odpowiednia wysokość montażu ceramiki łazienkowej

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na odpowiednią wysokość montażu ceramiki łazienkowej. Według przepisów umywalka powinna być zamontowana na wysokości 50-60 cm, aby dzieci w wieku 3-6 lat mogły bez problemu do niej sięgać. Również miska WC powinna być na odpowiedniej wysokości, najlepiej 45-50 cm. W związku z tym na podobnej wysokości powinien być zamontowany pojemnik lub podajnik na papier toaletowy. Z kolei na wysokości umywalki trzeba zamontować suszarkę do rąk i np. łokciowy dozownik do mydła, bądź model bezdotykowy.

Wielkość muszli sedesowej i dostęp do podkładek na sedes – rzeczy, o których musisz pamiętać

Dzieci w przedszkolu uczą się higieny, a także samodzielności. Dotyczy to również korzystania z toalety. Dlatego musi być ona w pełni ergonomiczna. Poza wysokością montażu istotne znaczenie ma rozmiar deski sedesowej. Jeśli jednak nie jest się w stanie zapewnić odpowiednio małej deski sedesowej, to można zastosować specjalne nakładki. W sytuacji, gdy prowadzi się zajęcia nie tylko dla jednej, ale kilku grup wiekowych takie rozwiązanie jest wygodniejsze. Nakładki wykonane są z tworzywa, jednak należy uczyć dzieci, by nie dotykały rękami sedesu, stąd ważny jest montaż na odpowiedniej wysokości, by dziecko mogło swobodnie usiąść na toalecie, bez konieczności wdrapywania się na nią. Ponadto, aby zapobiec dotykaniu sedesu, warto stosować jednorazowe podkłady na sedes, przyklejane do niego. Oczywiście z takiej podkładki małe dziecko będzie miało trudności samodzielnie skorzystać, dlatego będzie mu potrzebne pomoc przedszkolanki. Z czasem może nauczy się korzystać z nich samodzielnie.

Wybór odpowiednich baterii umywalkowych zapewniających bezpieczeństwo i niemarnowanie wody

Po skorzystaniu z toalety niewątpliwie należy dokładnie umyć ręce, najlepiej ciepłą wodą. I tutaj potrzebne będą właściwe baterie umywalkowe. Muszą być wyposażone w termostat, by wypływająca z nich woda nie miała temperatury wyższej niż 40 stopni. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie również strumień napowietrzony. Oczywiście bateria może być zaprogramowana, jeśli wyposażona jest w fotokomórkę. W takiej sytuacji woda może wypływać, np. przez 15 sekund, po czym strumień ustaje. Należy uczyć dzieci higieny, ale jednocześnie także tego, że nie należy marnować wody.

Nauka mycia rąk łatwiejsza dzięki zastosowaniu odpowiedniego dozownika

Właściwe nawyki higieniczne poznajemy w dzieciństwie. Dlatego dziecko w przedszkolu powinno uczyć się w jaki sposób korzystać z poszczególnych urządzeń w łazience i jak myć ręce. W przedszkolu dzieci często poza myciem rąk uczą się również mycia zębów, wszak spożywają tam również posiłki. Dlatego nad umywalką warto umieścić półkę, gdzie dzieci będą mogły umieścić swoje szczoteczki w kubkach. Można zastosować również kubki z montażem naściennym. Istotne znaczenie ma nauczenie dzieci prawidłowych ruchów szczoteczką przy myciu zębów, a także niemarnowania wody w trakcie ich szorowania. Ważny jest również czas zarówno mycia zębów, jak i rąk, a na ścianach warto umieścić obrazkowy instruktaż. Obok umywalki zamiast mydła w kostce powinien znaleźć się łokciowy dozownik do mydła, z którego dzieci szybko nauczą się korzystać. Ewentualnie można zastosować model bezdotykowy, choć dzięki tym manualnym dzieci ćwiczą dodatkowo koordynację ruchową. Baterie umywalkowe powinny być już jednak bezdotykowe, gdyż manipulacja mieszaczami wody ciepłej i zimnej powoduje marnotrawstwo.

Odpowiednie urządzenie toalety w przedszkolu ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i szybkiego uczenia się przez dzieci zasad higieny. Warto stosować sprawdzone rozwiązania, takie jak chociażby suszarka do rąk z filtrem HEPA, która neutralizuje wirusy, bakterie i grzyby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.