O bezpieczeństwie i komforcie podczas uprawiania wybranej dyscypliny sportowej decyduje nie tylko nasze przygotowanie, ale także strój, jaki nosimy. Każdy jego element ma ogromne znaczenie, ale kluczową rolę odgrywają buty. Zapewniają stabilny chód czy bieg, chroniąc jednocześnie stopę przed urazem. Ważne jest więc odpowiednie dopasowanie obuwia, nie tylko do rodzaju wybranej aktywności fizycznej, ale przede wszystkim do własnych indywidualnych cech anatomicznych.

Rodzaje butów sportowych

Dawniej nietrudno było wybrać buty sportowe – w sklepach oferowane było zaledwie ich kilka rodzajów, zróżnicowanych pod względem przeznaczenia. Dziś natomiast półki sklepowe aż uginają się od obuwia, które możemy wykorzystać zarówno do biegania, gry w koszykówkę, wędrówki po górach, jak i ćwiczeń w siłowni. Dodatkowym atutem tak szerokiego asortymentu jest zróżnicowanie kolorystyczne, ale także rozmiarowe.

Trudno szczegółowo omawiać kwestię wielkości butów, jakie powinniśmy wybrać, ponieważ każdy z nas ma za sobą co najmniej kilkadziesiąt tego rodzaju zakupów. Jednak w przypadku butów sportowych tej kwestii warto poświęcić nieco więcej uwagi, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas uprawiania wybranej dyscypliny. But powinien doskonale leżeć na stopie, co minimalizuje ryzyko groźnych urazów, a także otarć czy odparzeń.

Jaki wybrać rozmiar butów sportowych?

W tej kwestii liczy się nie tylko wielkość stopy, czyli jej długość, ale także szerokość oraz wysokość tak zwanego podbicia. Trudno więc kupić buty bez ich wcześniejszego przymierzenia, mimo że rozmiar na pozór wydaje się idealny. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta w sklepie sportowym i dopasowanie obuwia tak, aby idealnie leżało na stopie. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Buty w żadnym miejscu nie powinny powodować dyskomfortu, czyli nie mogą nas uciskać. Często sprzedawcy, chcąc przekonać klienta do zakupu, twierdzą, że buty się rozciągną i dopasują do stopy po pewnym czasie. Być może jest tak w istocie, natomiast obuwie sportowe przez „okres przejściowy” będzie powodem ogromnego dyskomfortu oraz przyczyną otarć i odcisków, uniemożliwiających chodzenie. Czasami warto więc wybrać model nieco droższy, ale idealnie dopasowany do stopy, w czym pomogą kredyty pozabankowe.

Nie za duże, nie za małe

Buty sportowe nie mogą być za duże, ponieważ stopa nie uzyska stabilizacji. Ma to znaczenie na przykład podczas biegania. Wówczas wystarczy lekka nierówność terenu czy nadepnięcie na kamień, aby noga przekrzywiła się tak niefortunnie, że wynikiem tego będzie bolesne złamanie, czy w najlepszym przypadku skręcenie. Obuwie nie może być także zbyt małe, ponieważ – jak pisaliśmy wcześniej – będzie powodować ogromny dyskomfort.

Należy jednak podkreślić, że w niektórych przypadkach buty muszą być nieco luźniejsze. Chodzi o obuwie przeznaczone do sportów wymagających stosowania na przykład grubszych skarpet. Wówczas należy tę kwestię wziąć pod uwagę, wybierając nowy model obuwia, a najlepiej korzystać z oferty profesjonalnych sklepów sportowych, w których możecie liczyć na fachową pomoc. Jeśli na drodze do zakupu wymarzonych butów stoją przejściowe problemy finansowe, skorzystajcie z możliwości, jaką dają kredyty pozabankowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.