Niestrawność jest problemem, który może popsuć dzień w pracy, rodzinną imprezę czy spotkanie w gronie znajomych. Problemy żołądkowe pojawiają się stosunkowo często i mogą być nasilane przez pewne czynniki. Są także osoby, które mają predyspozycje do niestrawności. Warto zatem poznać domowe sposoby, którymi można skutecznie walczyć z tą nieprzyjemną przypadłością. Dzięki temu można zachować zdrowie i dobre samopoczucie bez spożywania środków farmakologicznych.
Czym jest niestrawność?
Niestrawność znana również pod nazwą dyspepsja to zespół objawów, które same w sobie nie są chorobą, jednak mogą być jednym z objawów schorzeń układu pokarmowego. Do objawów niestrawności można zaliczyć:
- zgagę,
- wzdęcia,
- odbijanie się,
- nudności,
- uczucie przejedzenia,
- biegunkę.
Gdy boli nas żołądek i czujemy dyskomfort w obrębie jamy brzusznej, jest to najpewniej niestrawność. Stan ten nie jest niczym groźnym, o ile pojawia się sporadycznie. Niepokoić powinna jednak nawracająca niestrawność, która utrudnia funkcjonowanie, spożywanie pokarmów czy odpoczynek. Bolesny żołądek i uczucie pełności w brzuchu nie jest niczym przyjemnym, a dodatkowo może zwiastować poważniejsze choroby. Ważne jest, by chronić zdrowie i ustalić przyczynę powtarzającej się niestrawności.
Naturalne metody na niestrawność
Niestrawność da się zwalczać naturalnymi metodami, dzięki czemu nie trzeba od razu sięgać po środki farmaceutyczne. Taka terapia jest w pełni bezpieczna, a dodatkowo wykazuje wysoką skuteczność. Naturalne środki warto stosować również profilaktycznie, by zapobiegać bólowi żołądka i innym objawom niestrawności.
Imbir
Bardzo dobrym sposobem na niestrawność jest imbir, którego właściwości znane są w walce z nudnościami. Zawarte w korzeniu imbiru składniki pobudzają układ trawienny i działają przeciwskurczowo. Imbir może być stosowany w formie przyprawy dodawanej do spożywanych dań, można wykorzystać go również jako składnik ziołowej herbaty.
Rumianek
Rumianek wykazuje działanie rozkurczowe mięśni gładkich, stosuje się go także w stanach zapalnych jelit. Roślina poprawia przepływ żółci w drogach żółciowych. W walce z niestrawnością stosuje się napary z rumianku – susz lub gotowe herbaty w saszetkach zalewa się wrzątkiem i odstawia do zaparzenia na ok. 15 minut.
Mięta pieprzowa
Kolejnym ziołem wykazującym skuteczność w walce z problemami żołądkowymi, jest mięta, która dobroczynnie wpływa na zdrowie układu pokarmowego. Mentol zawarty w liściach mięty ogranicza wydzielanie żółci, wspomaga trawienie i oczyszcza organizm.
Ruch
Od wieków wiadomo, że zdrowy styl życia to również codzienna porcja ruchu. Na problemy trawienne czasem nie ma nic lepszego niż choćby kilkunastominutowy spacer. Kiedy się ruszamy, pobudzamy układ trawienny do działania, a tym samym odczuwamy mniejsze dolegliwości bólowe. Utrzymywanie zdrowego stylu życia to świetna profilaktyka chorób układu pokarmowego.
Skąd bierze się niestrawność?
Niestrawność może mieć wiele przyczyn. Często wynika z nieprawidłowej diety, spożywania zbyt dużej ilości pokarmów lub jedzenia w biegu. Może pojawiać się wówczas, kiedy spożywamy pokarmy, jakich nasz żołądek nie toleruje. Do niestrawności przyczyniają się pokarmy bardzo ostre lub wyjątkowo kwaśne, dlatego osoby z delikatnym układem pokarmowym powinny ich unikać. Warto podkreślić, że brak zdrowego trybu życia i odpowiedniej dawki ruchu również jest czynnikiem, który zwiększa ryzyko wystąpienia niestrawności.
Dieta przy niestrawności
W przypadku nawracającej niestrawności, należy zmienić swoje nawyki żywieniowe i wprowadzić odpowiednią dietę, która pomoże zwalczyć problemy żołądkowe. Warto unikać mocno przetworzonego jedzenia, typu fast-foody, dania instant, chipsy czy pokarmów z puszek. Na żołądek niekorzystnie wpływają również dania smażone na głębokim tłuszczu, a także kawa, mocna herbata, alkohol. Warto unikać tego typu produktów przy problemach z niestrawnością. Zmiana diety na zdrowszą może całkowicie wyeliminować problemy żołądkowe, a tym samym wpłynie na jakość życia.
O tym, co jeszcze warto zrobić, aby żołądek zaczął pracować, przeczytasz na http://www.zdrowy-styl-zycia.eu/co-zrobic-aby-zoladek-zaczal-pracowac.
Mięta, mięta i jeszcze raz mięta – mi zawsze pomaga 🙂 Polecam w 100%!