Życie studenckie kosztuje – i każdy o tym doskonale wie. Mimo iż studia dzienne dla większości studentów są darmowe, za wiele innych rzeczy trzeba zapłacić. Począwszy od wynajmu mieszkania, akademika, poprzez kupno codziennych posiłków, o ile mama oczywiście nie zapakuje wystarczającej ilości słoików, aż po wydatek na zwykłe bilety MPK, które umożliwią dotarcie na zajęcia.

I skąd na to wszystko niepracujący student ma wziąć?

Oczywiście jest spora grupa uczniów, których rodzice są na tyle zamożni, że mogą swojej pociesze zapewnić dogodne i dostane życie studenckie. Niestety, są i tacy, którzy nie mogą liczyć na pieniądze ze strony rodziców, bo zwyczajnie ich na to nie stać. Co wtedy?

Na pewno w żadnym wypadku nie warto rezygnować z chęci edukacji! O co to, to nie! Jest teraz tyle środków wsparcia i pomocy materialnej, że każdy bez wątpienia otrzyma taką pulę funduszy, aby z umiarkowaną rozrzutnością utrzymać się na studiach na wymarzonej uczelni. Na przykładzie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie powiemy dziś, na jaką formę materialnej pomocy można liczyć.

Pomocne stypendium socjalne

Młodzi ludzie twierdzą, że na skromne życie studenckie muszą przeznaczyć około tysiąca złotych miesięcznie. Oczywiście, wszystko to z pominięciem imprez studenckich i spotkań towarzyskich z przyjaciółmi od których, jak wiadomo zdecydowanie nie stronią.

Jednak nie pozostają sami sobie i większość z nich może liczyć na stypendium socjalne. Aby je otrzymać należy wypełnić szereg dokumentów i wykazać miesięczny dochód na poszczególnych członków rodziny. Większość informacji i gotowych wniosków do pobrania można znaleźć w Uniwersyteckim Systemie Obsługi Studiów – w przypadku Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego będzie to USOS UKSW.

Jak pobrać niezbędne wnioski?

Jeśli jesteś studentem warszawskiej uczelni UKSW wystarczy, że dokonasz logowania na platformie USOS UKSW i klikając na zakładkę „Dla wszystkich” odnajdziesz niezbędne wnioski. Na liście wniosków powinna pojawić się nazwa dokumentu „Wnioski za stypendium socjalne” za konkretny rok. Znajdując odpowiednie pliki można śmiało zacząć wypełniać wniosek elektronicznie.

Podstawowym kryterium warunkującym przyznanie stypendium jest dochód w przeliczeniu na ilość osób w rodzinie studenta. Pod uwagę bierze się dochód z roku wcześniejszego. Czyli jeśli o stypendium ubiegamy się w roku 2019, to powinniśmy wykazać przeliczenie dochodowe za rok 2018. Ale jak już zostało wspomniane, większość informacji dostępnych jest w systemie USOS UKSW, co jest ogromnym udogodnieniem dla studentów.

Na ile można liczyć?

edukacja
Źródło: Pixabay.com

Tak naprawdę jest to uzależnione od kilku czynników. Ale generalnie stypendium socjalne wynosi kilkaset złotych. Te kwoty wahają się w zależności od uczelni i oczywiście tego, czy dochód na jednego członka rodziny jest niewiele niższy od wyznaczonego punkty, czy niestety, ale skrajnie niski.

W roku 2019 próg dochodu na jednego członka rodziny wahał się między 684,4 zł a 1051,7 zł netto. Jest on ustalany przez rektora danej uczelni w porozumieniu z samorządem studenckim. 1051,7 zł to ustawowo maksymalna kwota jaką można wyznaczyć w określaniu progu dochodu.

Rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w wydanym rozporządzeniu dotyczącym wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta ubiegającego się o stypendium ustalił dziesięć różnych stawek, właśnie zależnych od dochodu netto na osobę w rodzinie studenta. Uczeń w zależności od dochodu mógł liczyć na kwotę od 350 zł, jeśli jego dochód netto na osobę w rodzinie wynosiła od 900,01 do 1051,70 zł, do 750 jeśli kwota dochodu nie przekraczała 100 zł.

Gdzie szukać szczegółowych informacji?

Wszelkie informacje, związane z pomocą materialną każdy student warszawskiego uniwersytetu możne znaleźć na stronie uczelni oraz w aktualnościach systemu USOS UKSW.

Ogólne informacje o wszystkich świadczeniach dla studentów znaleźć można na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dostępne są tam kwestie związane z rodzajami świadczeń dla studentów, zasadami ubiegania się o konkretne świadczenia oraz ustawowe kryteria przyznawania świadczeń.

Źródło:

  • www.gov.pl/web/nauka/swiadczenia-dla-studentow-od-1-pazdziernika-2019-r

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.