Jaspis to kamień półszlachetny, który powstał z kwarcu i chalcedonu. Jest skałą osadową, pochodzącą z głębin pradawnych mórz i oceanów. Tak naprawdę jest to kamień o wielu barwach i odcieniach, które zależą od domieszek mineralnych. Jaspisy nigdy nie są przejrzyste, posiadają charakterystyczny, szklisty połysk. Dzięki swojej strukturze, są chętnie wykorzystywane w przemyśle jubilerskim. Wystarczą półfabrykaty do biżuterii i piękny kamień, by powstał urzekający wisior lub pierścionek. Jaspisy nie wymagają bowiem bogatej oprawy, w przeciwieństwie do wielu innych kamieni ozdobnych.

Jaspis w kulturze

Niezwykłe właściwości jaspisu oraz jego walory estetyczne znane są od wieków. Nazwa jaspisu wywodzi się z języka greckiego, w którym oznacza -„cętkowany kamień”. Pierwszej wzmianki o zielonym jaspisie możemy doszukiwać się w Księdze Objawienie św. Jana. Z racji pięknego wyglądu, w okresie starożytnym koraliki czy pierścienie z jaspisu nosili możnowładcy i kapłani. Z kamienia wyrabiano również liczne amulety, mające przynosić szczęście. Koraliki jaspisu często zdobiły bogate szaty. Mimo upływu wieków, popularność jaspisu nie zmalała. Biżuteria z tego kamienia nadal cieszy się popularnością i można często zobaczyć ją w salonach jubilerskich.

Jaspis – właściwości

Jaspis posiada szereg właściwości:

  • Jaspis nazywany jest często kamieniem morskim. Posiada zróżnicowaną barwę – może być cętkowany, posiadać różnobarwne smugi czy w połowie zmieniać odcień. Właśnie z racji oryginalnego wyglądu znajduje zastosowanie jako element wisiorków, kolczyków czy pierścionków. Jaspis występuje w setkach odmian. Do najpopularniejszych należą – jaspis brekcjowy, dalmatyńczyk, leopardzi i jaspis czerwony nazywany też królewskim. Półfabrykaty do biżuterii i niewielki kamień wystarczą, by stworzyć oryginalną zawieszkę.
  • Jaspis często wykorzystywany jest w lecznictwie ludowym, ponieważ jego noszenie ma uspokajać, koić nerwy, pomagać w walce z codziennym stresem. Nie zaszkodzi noszenie go przez osoby zmagające się z depresją lub którym brakuje motywacji do działania.
  • Kamienie te mają również związki z ezoterią – wykorzystywano je w celu określania aury, stawiania dobrej diagnozy czy do przewidywania przyszłości. Podobno od odcienia jaspisu zależą jego właściwości – czerwony wzmacnia wolę, żółty pozytywnie wpływa na rozwój duchowy, fioletowy podnosi samoocenę, a pomarańczowy wzmacnia siłę natury.

Jaspis do wyrobu biżuterii

naszyjnik, kamienie
Źródło: Pixabay.com

Biżuteria z jaspisu jest bardzo popularna. Wystarczą półfabrykaty do biżuterii i delikatna oprawa, by wydobyć z jaspisu jego piękno. Bywa, że odpowiednio oprawiony jaspis jest po prostu przewieszany na rzemyku, tworząc naturalny wisior czy bransoletę. Kamienie te nie są drogie, co jest ich niewątpliwą zaletą. Zwykle oprawiane są w srebro, które najlepiej wydobywają piękno i zróżnicowaną kolorystykę jaspisu. Koraliki z jaspisu mogą ponadto służyć do wykonywania elementów ozdobnych. W sprzedaży często spotyka się również rzeźby, figurki czy broszki wykonane z tego kamienia półszlachetnego.

Wiele osób wykonuje biżuterię z jaspisów samodzielnie, dzięki czemu można w pełni dopasować ją do potrzeb i preferencji wizualnych. Gotowe kamienie można kupić u jubilera lub na kiermaszach minerałów. Nie ma wątpliwości, że biżuteria z jaspisu zawsze wygląda efektownie – zarówno przy noszeniu jej na co dzień, jak i na specjalne okazje. Szeroki wybór koralików z jaspisu oferuje także internetowy sklep https://www.dekorynka.pl/jaspis.html.

Gdzie wydobywa się jaspis?

Jaspis jest skałą osadową, której pokłady można znaleźć w miejscu pradawnych mórz i oceanów. Zwykle występują w skałach osadowych w postaci drobnych wkładek. Kamienie występują również jako wypełnienie szczelin, w formie żył czy buł. Specjaliści wiedzą, że warto poszukiwać ich złóż w osadach aluwialnych i lodowcowych. Jaspisy mogą pojawiać się zarówno pojedynczo, jak i w formie większych skupisk.

Na świecie wydobywa się je między innymi w:

  • Meksyku,
  • Stanach Zjednoczonych,
  • na rosyjskim Uralu czy Syberii.

Mamy również złoża jaspisu w Polsce. Kamienie wydobywa się w kopalni diabazów w Niedźwiedziej Górze niedaleko Krzeszowic w województwie małopolskim.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.