Przetłuszczające się włosy są zmorą wielu osób. Stanowią problem natury estetycznej, szczególnie w podróży, kiedy nie mamy możliwości codziennego mycia włosów. Co ważne, wcale nie świadczą o nieprawidłowej higienie, ale raczej o problemach skórnych. Warto poznać przyczyny przetłuszczania się włosów, dzięki czemu będzie można łatwiej poradzić sobie z tym problemem.

Przetłuszczające się włosy – przyczyny

Kiedy skóra głowy i znajdujące się w niej gruczoły wydzielają nadmiar sebum, włosy u nasady zaczynają się przetłuszczać i wyglądają niekorzystnie. Problem może mieć nie tylko naturę kosmetyczną, ale również być objawem problemów zdrowotnych. Warto ustalić przyczynę przetłuszczania się włosów, zanim podejmiemy próbę walki o urodę i piękną fryzurę.

  • Wzmożona aktywność gruczołów łojowych – nadmierne wydzielanie sebum prowadzi do problemu przetłuszczania się włosów. Gruczoły łojowe znajdujące się w skórze wytwarzają większą ilość sebum niż normalnie. Jeżeli produkcja wróci „do normy”, można będzie pożegnać się z problemem nieestetycznych, tłustych włosów.
  • Wahania hormonalne – przetłuszczające się włosy mogą być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, między innymi zaburzeniami pracy tarczycy. U kobiet występuje w przypadku zbyt wysokiego poziomu męskich hormonów we krwi. W okresie dojrzewania pobudzenie aktywności gruczołów łojowych zwykle spowodowane jest właśnie burzą hormonalną.
  • Choroby skóry głowy – skóra na całej swojej powierzchni wytwarza sebum, czyli naturalny łój. Jego produkcja może być wzmożona w przypadku schorzeń, takich jak łupież tłusty, łojotokowe zapalenia skóry czy zakażenie drożdżakami. Są to schorzenia, które wymagają kontroli dermatologicznej i zastosowanie leczenia farmakologicznego.
  • Nieprawidłowa pielęgnacja – bywa, że nadmierne obciążenie włosów kosmetykami takimi jak odżywki, maski czy lakier do włosów, mogą powodować wrażenie tłustych włosów. Wbrew pozorom, nasza uroda może na tym mocno ucierpieć. Jeśli będziemy często traktowali włosy i skórę głowy w taki sposób, mogą nabrać tendencji do wzmożonego wydzielania sebum.
  • Inne zaburzenia – skóra głowy może mieć tendencję do wzmożonego wydzielania sebum również z racji uwarunkowań genetycznych, nieprawidłowego sposobu odżywiania czy diety ubogiej w witaminy i składniki mineralne.

Naturalne metody na przetłuszczające się włosy

Źródło: Pixabay.com

Skóra głowy oraz włosy przetłuszczające się wymagają specjalnego traktowania. W tym celu warto wykorzystywać środki naturalne, które mają działanie antyseptyczne, ściągające i regulujące pracę gruczołów łojowych.

Włosy po każdym myciu można płukać ziołowymi naparami, do których wykorzystuje się rumianek, skrzyp polny czy pokrzywę. Garść suszu należy zalać wrzątkiem i zostawić na 15 minut do zaparzenia. Tak przygotowany płyn nadaje się po przestudzeniu do codziennego płukania włosów.

Jeżeli skóra głowy swędzi i jednocześnie pojawia się przetłuszczanie włosów, na zmianę z płukankami ziołowymi można wykorzystać rozcieńczony ocet jabłkowy. W celu poprawy funkcjonowania skóry głowy, przed myciem włosów można zastosować maseczkę z drożdży. 100 gramów drożdży miesza się z ciepłym mlekiem w takiej proporcji, by powstała gęsta papka. Następnie należy nałożyć ją na skórę głowy i pozostawić na około 20 minut. Maskę należy dokładnie spłukać.

Peeling dla włosów przetłuszczających się

W celu regulacji pracy gruczołów łojowych i poprawienia ukrwienia skóry, poleca się wykonać raz w tygodniu specjalny peeling. W celu jego przygotowania należy zmieszać 4 łyżki gruboziarnistego cukru z białkiem jajka kurzego i odrobiną delikatnie myjącego szamponu. Masaż skóry głowy wykonuje się wcierając przygotowany preparat w skórę okrężnymi ruchami przez około 10 minut. Po zabiegu należy dokładnie spłukać resztki peelingu.

Takie zabiegi warto wykonywać, zwłaszcza przed większymi wydarzeniami w życiu – jak chociażby ślub, czy impreza firmowa. Świetny artykuł związany z pielęgnacja ciała i włosów w takich sytuacjach przeczytać można na http://www.celulit.com.pl/uroda-i-wlosy-przed-slubem-o-czym-warto-pamietac.

Kiedy do lekarza?

Jeśli przetłuszczanie się włosów jest szczególnie nasilone, a do tego pojawia się świąd czy nawet ból skóry głowy, warto udać się do dermatologa. Niepokojącymi objawami jest również łuszczenie się skóry, ropny wysięk, nieprzyjemny zapach czy wypadające włosy. Takie objawy to nie tylko problem urody – może zwiastować groźne choroby skóry, z którymi należy walczyć farmakologicznie.

Jeden komentarz

  1. Mówią też, żeby na przetłuszczające włosy, stosować szampony przeciwłupieżowe, gdyż one mają za zadanie wysuszyć naskórek, więc pewnie zmniejszyłyby ilość wydzielanego łoju.

    AleksanderP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.