Suche włosy są problemem, który szczególnie często występuje po wakacjach. Nadmiar promieni słonecznych, kąpiele w słonej morskiej wodzie i przywiązanie mniejszej uwagi do ich pielęgnacji zawsze przynoszą opłakane skutki. Jednak problemy z włosami mogą pojawić się też z innych przyczyn. Sprawdź, jak rozpoznać, że włosy stały się suche i jak je wówczas pielęgnować!

Jeśli masz wątpliwości, czy Twoje włosy są już przesuszone, wystarczy, że je dotkniesz i na tej podstawie scharakteryzujesz. Jeśli są szorstkie i potrafią łamać się w czasie szczotkowania, to już jest oznaką, że brakuje im nawilżenia. Suche włosy bardzo często mają rozdwojone końcówki, zaczynają się puszyć i nadmiernie elektryzować. Mało tego, niestety wykazują nadmierną skłonność do skręcania się. Jeśli rano użyjesz prostownicy, to i tak nawet niewielka ilość wilgoci w powietrzu sprawi, że pojawią się na nich niechciane fale i skręcenia. Przesuszone włosy stają się matowe, a ich kolor traci swoją intensywność.

Przesuszone włosy – przyczyny

Włosy stają się suche, ponieważ degradacji ulega ich lipidowa otoczaka, normalnie chroniąca je przed utratą wilgoci. Gdy tej otoczki zabraknie, otwierają się łuski włosa, a wilgoć zgromadzona w wewnętrznych strukturach wydostaje się na zewnątrz.

Przyczyny takiego stanu rzeczy dzieli się na zewnętrzne i wewnętrzne. Do tych pierwszych zaliczamy przede wszystkim różne zabiegi fryzjerskie, którym poddawane są włosy. Począwszy od często nawet codziennego suszenia i prostowania włosów, poprzez wszelkie zabiegi koloryzacji, rozjaśniania czy nawet ciągle jeszcze stosowanej trwałej ondulacji. Włosom nie służą ani przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, ani też częste wizyty w saunie. Nie lubią one też chlorowanej wody w basenach ani kąpieli w morzu.

Z kolei do przyczyn wewnętrznych zaliczyć należy zbyt małe nawodnienie całego organizmu oraz niewłaściwą dietę, ubogą w warzywa i owoce. Włosom nie sprzyja nadmiar alkoholu i papierosów oraz przewlekły stres. Oprócz tego niektóre schorzenia trapiące organizm mogą mieć fatalny wpływ na włosy, szczególnie wówczas, jeśli ich efektem są zmiany hormonalne.

Suche włosy – prawidłowa pielęgnacja

Odpowiedź na pytanie – co na suche włosy? – nie jest trudna. Pierwszym krokiem powinna być wizyta w salonie fryzjerskim i skrócenie włosów, tak by pozbyć się rozdwojonych końcówek. Jednocześnie warto zwiększyć ilość przyjmowanych codziennie płynów. Optymalnie należy wypijać około 2 litrów wody dziennie. Należy też włączyć do diety znacznie większą ilość warzyw, owoców oraz zdrowych, roślinnych tłuszczów.

By przywrócić włosom ich naturalną, dobrą kondycję, konieczne jest ograniczenie zabiegów modelowania wykonywanych przy użyciu wysokich temperatur. Najlepiej zapomnieć o prostownicy i pozwalać włosom schnąć w naturalny sposób. Włosy warto myć w letniej wodzie, po każdym myciu stosować nawilżającą odżywkę, a co najmniej raz w tygodniu na włosach powinna pojawić się maska nawilżająca. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że taka pielęgnacja włosów przyniesie skutki tylko wówczas, gdy będzie przeprowadzana konsekwentnie przez dłuższy czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.