Nadpotliwość jest częstą przypadłością, która dotyczy nawet kilku procent ogólnej populacji. Pewne jest to, że bywa uciążliwa i rzeczywiście powoduje obniżenie poziomu życia. Dziś przedstawimy Wam przyczyny nadmiernej potliwości, ale też sposoby radzenia sobie z nią.

Nadmierna potliwość – przyczyny

Nadpotliwość jest to stan, w którym dochodzi do nadmiernego wydzielania potu. Może być pierwotna. W tym przypadku występują skłonności osobnicze. Nie jest więc wynikiem chorób. Może występować nadpotliwość wtórna, która pojawia się na skutek cukrzycy bądź otyłości albo nadczynności tarczycy. W przypadku nadmiernego wydzielania potu najlepiej czym prędzej udać się do lekarza, gdyż nocne poty mogą wynikać zarówno ze stanu zapalnego toczącego się w organizmie, jak i być jednym z objawów chłoniaka. O nadpotliwości nocnej mówimy wtedy, gdy ubranie jest tak mokre, że można wykręcać z niego wodę. Oczywiście nie można zapominać, że problem nadmiernej potliwości pojawia się na skutek dużej ilości stresu. Dlatego też najlepiej udać się do lekarza, który Was zdiagnozuje. Pamiętajcie jeszcze, że jest wiele domowych sposobów, które mogą zmniejszać intensywność objawów i poprawiać komfort życia. Na pewno z diety trzeba wyeliminować jedzenie śmiecowe, a także bardzo pikantne potrawy czy napoje kolorowe. Należy natomiast wprowadzić dużą ilość świeżych warzyw, wypijać przynajmniej 2 litry wody. W diecie nie może zabraknąć także soków owocowych, koniecznie tłoczonych, a nie z koncentratu. Sięgnijcie jeszcze po sok aloesowy.

Dobry antyperspirant jest niezbędny

Antyperspirant na nadpotliwość powinien mieć w składzie tlenek magnezu, czyli inaczej magnezję. Hamuje ona wydzielanie potu, a przy tym ma silne działanie antybakteryjne. Warto też zauważyć, że jest bardziej chłonna niż talk i to nawet czterokrotnie. Oczywiście zwróćcie uwagę, czy w antyperspirancie nie ma aluminium, które jest bardzo szkodliwe i powoduje silne podrażnienia. Antyperspirant zawsze należy nakładać na osuszoną, czystą skórę. Jeżeli wcześniej goliliście ją, to najlepiej poczekać przynajmniej 2 godziny i dopiero potem nałożyć antyperspirant. Musicie też wiedzieć, że antyperspirant nie jest tym samym co dezodorant. Ten ostatni nie hamuje wydzielania potu. Kolejnym ważnym elementem codziennej pielęgnacji są zimne prysznice. Należy je brać kilkakrotnie w ciągu dnia. Trzeba natomiast zrezygnować z ciepłych, długich kąpieli.

Zdrowy styl życia to podstawa

Nie można zapominać, że niezdrowy styl życia rzeczywiście wpływa na kondycję organizmu, w tym nadpotliwość. Czas więc na zmiany, dzięki którym poczujecie się lepiej. Poza zdrową dietą ważna jest aktywność fizyczna. Jest ona częścią profilaktyki antystresowej. Jednocześnie wystarczy 20 minut dziennie, by dotlenić komórki ciała, ale też spowodować wytworzenie większej ilości endorfin, które są określane mianem hormonów szczęścia. Dzięki aktywności fizycznej można obniżyć poziom kortyzolu, który także ma wpływ na nadpotliwość. Często objawem stresu są pocące się ręce czy stopy. Wprowadzając do życia więcej relaksu, a także ucząc się radzenia sobie ze stresem można również wpłynąć na zniwelowanie objawu nadpotliwości. Oprócz aktywności fizycznej warto też postawić na czynności, które po prostu sprawiają przyjemność i pozwalają się zresetować, np. czytanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.