Jagody goi to jadalne owoce krzewu nazywanego kolcowojem chińskim. Od pewnego czasu można dużo usłyszeć o preparatach zawierające jagody goi, które mają w naturalny sposób wspomagać proces odchudzania. Warto sprawdzić, na jakiej zasadzie działają owoce i czy faktycznie przynoszą spektakularne efekty? Wiele osób zastanawia się bowiem, z czego wynika sława tych jagód i czy mogą one pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów?

Jagody goja w medycynie

Owoce goji stosowane są w naturalnej medycynie chińskiej już od przeszło 2 tysięcy lat. W Azji jagody są powszechnie wykorzystywane i doceniane. Jest wiele legend, które mówią, iż jagody goji były spożywane przez himalajskich mnichów, dzięki czemu byli oni w stanie przetrwać ciężkie warunki i wyróżniać się siłami witalnymi, długowiecznością czy energią każdego dnia.

Znaczenie jagód znane jest w przypadku walki z nadwagą, jednak specyfik wykorzystuje się także w celach leczniczych. Jagody goji wykazują bowiem znaczenie jako środek pobudzający, który reguluje prawidłową pracę wątroby i poprawia jakość widzenia.

Regularne spożywanie jagód goji:

  • reguluje także ciśnienie krwi,
  • a antyoksydanty zawarte w owocach gwarantują zdrowy wygląd cery, włosów i paznokci.

Właściwości odchudzające

Jagody goji uznawane są za złoty środek w walce o zgrabną sylwetkę. Owoce goji powinny być włączone do codziennej diety osób, które zmagają się z nadwagą. Nie mają one właściwości spalających tłuszcz, jak niektórzy mogą uważać. Ważny jest skład jagód, który okazuje się niezwykle pomocny przy redukcji wagi. Owoce zawierają w swoim wnętrzu dużą dawkę błonnika, dzięki czemu są bardzo sycące.

Zjedzenie jagód goji nie powoduje wzrostu poziomu cukru we krwi, dlatego często są one składnikiem dietetycznych posiłków polecanych do spożycia tuż po wysiłku fizycznym. Jagody wspomagają odchudzanie, jednak nie można ich traktować jako złotego środka, który bez żadnego wysiłku zredukuje wagę.

Jak przyjmować jagody goi na odchudzanie?

Jagody goji wspomagają odchudzanie i mogą być stosowane każdego dnia, choćby jako forma zdrowej przekąski zastępującej słodycze. Zgodnie z zaleceniami dietetyków, wspomaganie odchudzania wymaga spożywania dawki 5 do 12 gramów owoców. Spożywanie określonej dawki ma kluczowe znaczenie w skuteczności procesu odchudzania. Nie każdy ma jednak czas i chęci na to, by kontrolować ilość spożywanych owoców. Z myślą o takich osobach powstały suplementy diety, których wybór na rynku jest ogromny. Zawierają one skoncentrowaną dawkę suszonych owoców, która jest bezpieczna i wspomaga odchudzanie. Wystarczy zażyć tabletkę, by uzyskać optymalny efekt.

Jakie jagody kupować?

mussli, jagody goji
Źródło: Pixabay.com

Zakup świeżych jagód w Polsce należy do rzadkości. Bez większych problemów można jednak kupować owoce suszone. Warto podkreślić, że ich kaloryczność w stosunku do wersji świeżej jest aż o 80% wyższa, jednak mimo wszystko, utrzymuje się na niskim poziomie. W 100 gramach suszonych owoców goji znajduje się około 350 kcal. Proces suszenia pozbawia owoce goji części witamin, jednocześnie koncentrując żelazo, potas, magnez czy błonnik.

Kupując suszone jagody, należy czytać etykietę opakowania i sprawdzać, co dokładnie zawiera. Bywa bowiem, że w postaci suszonej oferowane są nie jagody kolcowoju chińskiego, a pospolitego. Druga odmiana nie ma właściwości odchudzających, a do tego jest uznawana za toksyczną. Nie warto więc kupować suszonych jagód z niepewnego źródła. Owoce goja powinny pochodzić od sprawdzonych dystrybutorów, natomiast zdrowe owoce to takie, które pochodzą z Chin.

Czy spożywanie owoców goja ma skutki uboczne?

Niestety – spożywanie owoców goji w rzadkich przypadkach może wywoływać skutki uboczne. Jagody wchodzą w interakcję z niektórymi lekami obniżającymi ciśnienie lub zwalczającymi cukrzycę. Osoby przyjmujące tego typu leki powinny uważać podczas przyjmowania suplementów z wyciągiem z jagód goji lub skonsultować się z lekarzem. Warto jednak podkreślić, że obecnie właściwie wszystkie suplementy mogą powodować skutki uboczne i takich sytuacji nie da się uniknąć w życiu codziennym. Należy po prostu uważać i stosować nawet naturalne środki z rozwagą.

Każdy z nas może także zasadzić krzew goji w swoim ogrodzie i cieszyć się dawką świeżych owoców przez cały sezon. O uprawie goji przeczytać można na http://erazdrowia.pl/jagody-goji-wszystko-co-musisz-o-nich-wiedziec.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.