Zakładając własny gabinet kosmetyczny, należy zadbać nie tylko o wysokiej klasy specjalistów, nowoczesny sprzęt i atrakcyjną ofertę, która przyciągnie rzeszę oddanych klientów, ale przede wszystkim trzeba spełnić szereg formalności i ściśle określonych wymagań. W Polsce otwiera się coraz więcej salonów piękności, a żeby przekonać się o tym fakcie, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „salon kosmetyczny Wrocław” czy jakiekolwiek inne duże miasto, a natychmiast otrzymamy długą listę dostępnych miejsc. Nad wszystkimi gabinetami tego typu czuwa Państwowy Inspektor Sanitarny, który określa wszelkie wymagania sanitarno-higieniczne, jakie muszą być spełnione przez poszczególnych właścicieli. W tym artykule znajdziesz listę najważniejszych z nich.

Salon kosmetyczny a kwestia higieny

Salon kosmetyczny – Wrocław, Warszawa, Gdańsk i inne duże miasta to miejsca, w których zlokalizowanych jest wiele lokali świadczących usługi w zakresie pielęgnacji, odnowienia oraz upiększania twarzy i ciała. Przy tak ogromnym wyborze często pojawia się pytanie, na który z gabinetów warto się zdecydować. Jedną z najważniejszych spraw, jaką wielu klientów słusznie kieruje się przy podejmowaniu tej decyzji, okazuje się poziom higieny w gabinecie.

Zgodnie z wymogami Państwowego Inspektora Sanitarnego wysoką higienę powinien zachowywać każdy salon kosmetyczny. W tej kwestii obowiązują ściśle określone zasady, ponieważ w salonie kosmetycznym istnieje ryzyko przeniesienia zakażenia różnymi bakteriami chorobotwórczymi, wirusami krwiopochodnymi czy pasożytami. Mikroorganizmy mogą zostać przypadkowo przeniesione za pośrednictwem np. nieumytych rąk czy niezdezynfekowanego sprzętu. Właśnie z tego powodu w gabinetach piękności należy bezwzględnie przestrzegać higieny osobistej, stosując się do zasad w zakresie dezynfekcji i sterylizacji.

W każdym salonie kosmetycznym powinien być zapas środków dezynfekcyjnych przeznaczonych do narzędzi, powierzchni, rąk i skóry, a także urządzeń sanitarnych. Narzędzie służące do wielokrotnego użytku muszą być każdorazowo poddawane sterylizacji. Najlepszą metodą okazuje się w tym przypadku sterylizacja parą wodną w nadciśnieniu.

Salon kosmetyczny – warunki techniczne

Właściciele salonów kosmetycznych mają obowiązek dostosować użytkowany lokal do wytycznych dotyczących warunków technicznych, jakie powinny spełniać tego rodzaju budynki.

Wydzielone strefy

Lokal, w którym ma mieścić się salon kosmetyczny, musi mieć powierzchnię pozwalającą na rozmieszczenie oraz późniejsze wygodne i przede wszystkim bezpieczne użytkowanie wszystkich urządzeń znajdujących się na jego wyposażeniu. W przypadku gabinetów kosmetycznych należy wydzielić specjalne miejsce na: recepcję, poczekalnię dla klientów, przestrzeń przeznaczoną do przeprowadzania poszczególnych zabiegów, spożywania posiłków, przechowywania odzieży oraz narzędzi i sprzętów, a także pokój socjalny i łazienkę zarówno dla personelu, jak i klientów. Każde pomieszczenie musi być wyposażone w niezbędne sprzęty, meble i urządzenia w pełni dostosowane do rodzaju świadczonych usług.

Klimatyzacja i wentylacja

Każdy salon kosmetyczny powinien mieć sprawną wentylację. Właściciel lokalu zobowiązany jest ponadto do przestrzegania okresowych kontroli kominiarskich oraz dokonywania regularnych przeglądów, czyszczenia oraz odpowiedniej konserwacji i odgrzybiania posiadanej instalacji. Dodatkowo gabinet powinien być przyłączony do instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej, jeśli nie korzysta z własnego ujęcia wody.

Atesty

Niemniej istotne okazuje się odpowiednie wyposażenie salonu kosmetycznego. Wrocław jest jednym z miast, gdzie z powodzeniem znaleźć można nowoczesne gabinety oferujące innowacyjne zabiegi i terapie, do których wykorzystuje się zaawansowany sprzęt. Należy pamiętać jednak, by wszelkie urządzenia pochodziły wyłącznie od sprawdzonych producentów i zawierały stosowne atesty oraz certyfikaty jakości, gwarantujące ich bezpieczne użytkowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.